Pet Avrupa

Köpek Nasıl Eğitilir?

Köpek eğitimi için bireysel çalışma ya da bir uzmandan yardım alma konusunda farklı yaklaşımlar sergileyebilirsiniz. Bu yazımızda bir köpek nasıl eğitilir bunun hakkında bilgi verilecektir. Sizler de ister uzman desteği ile ister bireysel olarak belli başlı eğitimlerinizi köpeğinize vermeyi planlıyor olabilirsiniz. Tüm koşullar incelendiği zaman bu hususlar çerçevesinde verilmesi gereken eğitimleri evcil hayvanınıza vererek hayatı daha kolay yaşamasını sağlayabilirsiniz.

Verilen eğitimler, evcil hayvanınız ve sizin ortak hayatınızı kolaylaştırmak içindir. Onun sizin hayatınıza uyum sağlaması ve sizin onu kabullenmeniz bu alanda önemli olmaktadır. Bütün bu değerlendirmeler yapıldığı zaman da köpek eğitimini farklı konulara ayırmak mümkün olur. İtaat eğitimi ve ileri düzey itaat eğitimi ya da tuvalet eğitimi gibi ayrı başlık çalışmalarında bu imkanların sağlanması muhtemeldir. Sizler de ilgili konuya ilişkin olarak her zaman eğitim ile birlikte hayatınızı evcil hayvanınıza uygun hale getirebilirsiniz.

Köpek eğitimlerinin belirli yaş aralıkları bulunmaktadır. Başlangıç zamanı ve çok geç kalınmış hali gibi durumları söz konusu olabilir. Bu zaman aralıklarını kaçırmamak köpeğinizin birtakım davranışlarını alışkanlık haline getirmesinin ve karakteristik özelliği halinde oluşturmasının önüne geçilmesine yardımcı olmaktadır.

Köpeklerin eğitimlerine yavru iken başlanması daha uygun koşulları bir araya getirmektedir. 3 -9 ay aralığında var olan eğitim başlangıçları temel itaat eğitimi için idea olmaktadır. Gene bu zaman aralığında köpek tuvalet eğitimi verilmelidir. Ancak bazı köpekler çok zeki oldukları için ırka özel bir durum neticesinde 1 aylıkken dahi köpek tuvalet eğitimi verilebildiği görülmüştür. Biraz da küçük ırk ile büyük ırk arasında kolay öğrenmeye dayalı durum farklılıklarının da getirisi olmaktadır. Ayrıca her köpeğin de insan gibi bir kişilik özelliklerinin var olduğunu bu alanda unutmamak gerekmektedir.

Yavru köpekler çok hızlı öğrenir. Bu nedenle eğitime başlarken yavru köpek avantajından yararlanmalısınız. Ancak yetişkin bir köpek sahiplendiyseniz ve bu köpeğin belirli eğitimi yok ise, bu da eğitim için geç kaldığınızın göstergesi olmaz. Uzman yardımı ile amacına uygun bir eğitim alınmış olur.

Temel itaat eğitimi, ileri itaat eğitimi ve köpek tuvalet eğitimi olmak üzere üç tür eğitim bulunmaktadır.

Temel İtaat Eğitimi

Temel itaat eğitimi köpeğinizin yapmasını istediğinizi şeyleri yapmasıdır. Günlük hayatınızı kolaylaştıracak unsurlar barındırmaktadır. Yürüyüş yaparken uzatma kayışı ile solunuzda yürümesi; uzatma kayışı olmadan sizin yanınızda yürümesi gibi unsurları barındırmaktadır. Bu da köpeğiniz ile sizin sözünüzü dinleyerek keyifli bir yürüyüş yapacağınız anlamına gelir. Bu eğitimi almış olan köpeğin hiçbir şekilde hiçbir uyarıcı dikkatini dağıtamaz.

Bekle, kalk, gel, otur gibi komutlar köpeğinize temel itaat eğitimi sırasında verilmektedir. Bunlar ödüllendirme yöntemi ile sizlerin de verebileceği bir eğitimdir. Ancak bunu tek başınıza yapamıyor iseniz, uzmandan yardım almalısınız. Ardından köpek eğitmeni sizi de sürece katacaktır. Eğitim bittiğinde de sürekli pekiştirme yaparak bu süreci sizin devam ettirmeniz istenir.

İleri İtaat Eğitimi

İleri itaat eğitimi temel eğitimin üzerine konularak yapılan uygulamalardır. Köpeğinizin üstün yeteneklerini keşfettiğiniz zaman bunu ileri düzey itaat eğitimi ile taçlandırmak mümkündür. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli özellik bu eğitimi hiçbir şekilde sizin bireysel veremeyecek olmanızdır. İleri düzey eğitimi ancak bu konuda sertifikası olan köpek eğitim merkezleri ve köpek eğitmenleri vermektedir.

Tuvalet Eğitimi

Köpeğiniz bir aylık olduğunda ya da üç aylıkken de başlayabileceğiniz bir eğitim türüdür. Köpek tuvalet eğitimi verilirken birinci tip cezaya başvurulmaması önemlidir. Zarar verme, kızma ve bağırma gibi olumsuz duygular evcil hayvanlarınızım bu süreçte strese girmesine ve eğitimini alamamasına neden olur.