Pet Avrupa

Köpek Tuvalet Eğitimi

Köpek Tuvalet eğitimi verilirken, kaç aylık olduğuna göre verilen eğitim değişebilir. Ayrıca içeri eğitim ile dışarı eğitim arasında da fark bulunmaktadır. Köpek tuvalet eğitimi hakkında bilinmeyenleri bu yazımızda bulabilirsiniz. Siz de böylelikle uzman desteği alarak anında Köpek tuvalet eğitimi imkanından kolaylıkla faydalanabilirsiniz. Köpek eğitimi temel itaat eğitiminden önce tuvalet eğitimi ile başlamaktadır. Çünkü tuvalet eğitimini almış olan bir köpek diğer eğitimleri de almaya hazır hale gelebilir. Özellikle evcil hayvanınız ile aynı evi paylaşıyor iseniz, tuvalet eğitimini alması olması büyük sorundur. Her alan özgürce tuvaletini yapabileceğini düşünür. Halıları toplarsınız, koltuğa çıkarmazsınız: ancak bir bakarsınız yatağın üzerinde tuvaleti ile karşılaşmışsınız. Hem evcil hayvanın ilk sizinle yaşamaya başladığı zaman karşılaştığınız sık sorunlardandır. Hem de evcil hayvanınızın eve ilk geldiğinde bölgesini belirlemeye çalışmasının getirdiği sıkıntılardır. Bu nedenle elzem olarak Köpek tuvalet eğitiminin veriliyor olması gerekmektedir.

Evcil hayvanınız ile birlikte yaşayacaksanız, tuvalet sorununu sizin yanınıza ilk geldiği andan itibaren çözümlemek durumundasınız. Ancak bu şekilde uzun ömürlü ve birlikte keyif alabileceğiniz verimli bir hayatı paylaşabilirsiniz. Bu sorumluluk bilinci sadece köpek sahiplerine yüklenmez. Köpeklerin de kendi üzerine düşeni yapmaları ve tuvalet eğitimini sürdürmeleri uygundur. Zaten köpekler çok zeki canlılar olduğu için tuvalet eğitimini hem içgüdüsel hem de öğrenerek kısa sürede tamamlamaktadırlar.

Köpeğe bir aylıktan itibaren yavaş yavaş tuvalet eğitiminin temellerini aşılamanız gerekmektedir. En ideal tuvalet eğitimi üçüncü aydan itibaren başlamaktadır. Üç aylık olan bir köpek artık annesini emmeyi bırakmıştır. Genellikle köpek satın alan kişiler üç aylıktan sonra almaktadır. Bu da size ilk geldiği andan itibaren ilk olarak tuvalet eğitimine başlanması gerektiğinin önemini vurgulamaktadır.

3 ile 9 ay arası tuvalet eğitimi verilmesinin en verimli aylarını kapsamaktadır. Ancak dokuzuncu aydan sonra aldığınız ya da sahiplendiğiniz köpeğin tuvalet eğitimini de uygun bir şekilde uzmandan destek alarak verebilirsiniz.

Köpek Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

• Köpeğin tuvalet eğitimi zamanının geldiğinin farkına varmak gerekir.

• İyi bir gözlemci olmak gereklidir. Köpeğinizin tuvaletini yapacağı anı bir süre sonra hissedersiniz.

• Yemek yedikten 20 dakika ya da yarım saat sonrasında hemen köpeği tuvaletini yapması gereken alana götürmeniz ilk başlangıç için idealdir.

• Köpek tuvalet eğitiminde disiplin gerekir. Süreklilik ve istikrar gerekir. Yani siz gün içinde 3 kere tuvalete gidecekse bunu aynı zaman aralığında ve düzenli yapmalısınız. Köpeğinizin bünyesi bu zaman aralıklarına alışmalıdır. Bir çıkarıp, iki çıkarmamak istikrarsız ve sürekliliği olmayan eğitimin temellerine balta vuran bir davranıştır. Bu nedenle istikrarlı ve sürekli yapılan her çalışma ile birlikte sizler de köpek tuvalet eğitimini sağlayabilirsiniz.

• Eğitim verirken disiplinli davranmalısınız. Ancak köpeğinizi sıkmak ya da zor kullanmak uygun değildir.

• Köpeğinizi sevdiğinizi her fırsatta göstermelisiniz. Lider ve itaat eden arasındaki dengeyi sağlamalısınız. Siz lidersiniz. O size itaat eden köpeğinizle oluşacak bu ilişkide güven kırıcılığını yok etmek gereklidir.

• Tuvalet eğitimini ödül sistemine dayalı şekilde vermeniz gerekmektedir.

• Ödül maması ile ödüllendirme yaparak, her istendik yere tuvaletini yaptığında onu ödüllendirmeniz gerekir. Bunu sürekli pekiştirme olarak da ilk başlarda yaparsınız. Sonra ödülü yavaş yavaş azaltırsınız. Eşit aralıklı hale getirirsiniz. Ardından ödülü köpeğiniz tam tuvalet eğitimin, tamamladığında, öğrenme yaşadığında kaldırırsınız.

Pet Avrupa köpek eğitim merkezi yardımı ile evcil hayvanlarınıza Köpek tuvalet eğitimi verebilmenin kolaylığını yaşayabilirsiniz. Ancak bu şekilde sunulan her türlü desteği sürdürebilir ve uzun süreçli şekilde sağlayabilirsiniz. Güvenilir, amacına uygun ve tam verimli eğitim sonuçları almak için sizler de Pet Avrupa güvencesinden her zaman yararlanabilirsiniz.